نیروی کافی برای بازرسی از معادن وجود ندارد/ راه‌اندازی ۵ کارخانه فرآوری مواد معدنی در استان

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: طی سال گذشته پنج کارخانه جهت جلوگیری از خام‌فروشی آهن آغاز به کار کرده‌اند.

علی اعتمادی بیان کرد: در حال حاضر  ۷۰۰ معدن با ۷۳۰ پروانه در استان بصورت فعال و نیمه‌فعال مشغول به کار هستند.

وی با بیان اینکه متاسفانه نیروی کافی برای تهیه آمار و اطلاعات دقیق از وضعیت تمام معادن استان وجود ندارد، ادامه داد: بنابراین نمی‌توان آمار مشخصی از وضعیت آن‌ها ارائه داد اما از نظر ما تمام معادن فعال محسوب شده و حق دولت از ان‌ها دریافت می‌شود و در صورت اعلام تعطیلی معدن، پروانه بهره‌برداری از آن‌ها باطل می‌شود.

اعتمادی ادامه داد: حتی اگر معدنی در ظاهر فعال باشد اگر ۶ ماه فعالیتی نداشته باشد پروانه بهره‌برداری از آن قانونا باطل شده و معدن به مزایده سپرده می‌شود، به همین دلیل با وجود این مسائل معدن‌کاران مجبور خواهند بود حتی در صورت عدم کار و استخراج باز هم خود را فعال نشان دهند.

وی در خصوص مهم‌ترین مواد معدنی استان در حال حاضر، گفت:  آهن، طلا، مس، منگنز، کرومیت و ذغال‌سنگ از جمله مواد معدنی مهم استان است که از نظر میزان تقریبی ذخایر آن‌ها در استان، به ترتیب آهن، سنگ‌های تزئینی، کرومیت، منگنز و سنگ‌های لاشه یا ساختمانی هستند.

 اعتمادی ادامه داد: از آهن به عنوان سنگ اولیه ومهم در صنایع فولاد و آلیاژ‌ها استفاده می‌شود و بزرگ‌ترین معادن ممتاز کشور در خراسان و شهرستان خواف قرار دارند.

اعتمادی افزود: از کرومیت و منگنز نیز در صنایع فولاد استفاده می‌شود که میزان تولید این مواد مطلوب بوده و سال گذشته حدود ۶ میلیون تن آهن استخراج شده است.

معاون امور معادن وصنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در خصوص صنایع فرآوری مواد معدنی، خاطر نشان کرد: پنج کارخانه کنستانتره و فرآوری مواد اولیه آهن در منطقه سنگان وجود دارد که از ۵ تا ۴۰ درصد پیشرفت داشته است.

وی با اشاره به زمان‌بر بودن اتمام ساخت کارخانه‌های فرآوری مواد معدنی، عنوان کرد: این کارخانه‌ها به سرمایه کلان نیاز دارند و ممکن است در دو سال آینده به خط تولید برسند.

اعتمادی اظهار کرد: جهت جلوگیری از خام‌فروشی آهن پنج کارخانه از سال گذشته آغاز به کار کرده‌اند تا در آینده صادرات فولاد مستقیما انجام شود که تا کنون در این زمینه ۲۰ درصد پیشرفت حاصل شده است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر قیمت آهن با افت شدید از ۱۰۰دلار به ۳۵ دلار کاهش یافته که فعالیت معادن با حداقل ظرفیت را در پی داشته است.

اعتمادی تصریح کرد: امیدوایم با راه‌اندازی کارخانه‌ها طی دو سال آینده خام‌فروشی آهن دیگر رخ نداده و در معادن فرآوری انجام شده و فولاد، کنستانتره، شمش وآهن اسفنجی تهیه و تولید می‌شود.